SILKY DREAM

Suitable for dry and damaged hair

Nourishes and helps restore healthy hair structure.

SILKY DREAM

Suitable for dry and damaged hair

Nourishes and helps restore healthy hair structure.

100% recyclable packaging
A dispenser
Size
Quantity
£9.60

‘Silky Dream’ shampoo is designed for dry, damaged, and tangled hair that requires special care. It is a creamy shampoo containing silk powder that perfectly balances oil in the scalp and hair, as well as improving elasticity and softness. Enriched with vitamin and mineral-rich macadamia and coconut oils, the shampoo helps to restore healthy hair structure, giving the hair natural shine. Lemon and lavender essential oils have antiseptic, antibacterial, toning and soothing properties, and make the shampoo smell beautifully refreshing.

Aqua, Sodium cocoyl isethionate, Cocamidopropyl betaine, Cetyl alcohol, Glycerin, Sodium lauryl sulfoacetate, Glyceryl stearate, PEG-100, Macadamia ternifolia (Macadamia) oil, Cocos nucifera (Coconut) oil, Benzyl alcohol, Lactic acid, Citrus limon (Lemon) oil, Lavandula angustifolia (Lavender) oil, Xanthan gum, Silk powder, Dehydroacetic acid, Stearic acid, *Linalol, *Limonene. 

*naturally found in essential oils.

Please note that none of our products contain sulphates or parabens.

For further information about the ingredients, please click here.

Gently massage a small amount of shampoo into wet hair, leave for a few minutes, and rinse thoroughly.

This shampoo is best used within 6 months of opening.

The making and packaging of the products takes 2-3 working days. Delivery time depends on the recipient's location.

99909 Items

Specific References

ean13
5060672300278
Write a review

Kaip ir kitos minėjo mažai putoja, tad man sunkoka išsiplauti tankesnius riebius plaukus... Pamiksuoju su kitu šampūnu. labai skaniai kvepia, plaukai švelnūs ir purūs.

Dar renkuosi iš šių produktų, skaitau komentarus. Visai suprantama: natūralūs šampūnai labai sunkiai putoja ir sunkiai išsispaudžia iš pakuotės(jau teko tai išbandyti su Pfilipp Martins šampūnu). Tad, nieko keista, kad tai, tarsi užuomina, kad reikia neskubėti, kad laiko skirti reikia sau:)

Labai geras sampunas. Tiko ir patiko mano balintiems plaukams. Plaukai tapo svelnus purus. Taip jis sunkokai putoja, bet tai normalu juk sampunas naturalus, bet sampuno naudoju ne dideli kieki plaunant du kartus viskas labai gerai. ????????❤

Sveiki. Ar kam yra atsirade pleiskanu nuo sito sampuno ar metinio balzamo? Man taip atsitiko

Plaukai tampa labai švelnūs

Plaukams patinka :) jie švelnūs, minkšti. Kvapas malonus, neįkyrus. Vienas minusas - labai sunkiai išsispaudžia šampūnas iš buteliuko.

Visiškai neputoja, sunkiai išsispaudžia iš buteliuko.

The Best by Nature
The Best by Nature